Antibiotikum kúra,
antibiotikumok,
kezelések időtartama
Nincs egységes álláspont az adható antibiotikumok dózisát és a terápia tartamát illetően. Penicillin, amoxicillin, cefuroxim, duomox, ceroxim, ceftriaxon és doxycyclin használhatók. Ezekkel szembeni gyógyszerérzékenység esetén azithromycin is adható, de a roxythromycin, az erythromycin és a ciprofloxacin hatástalan. Az utóbbi három antibiotikum adása után rendszerint ki tudjuk tenyészteni a kórokozót a Lyme-folt (erythema migrans) területéből.
A dózisok nagyobbak és a kezelés tartama is hosszabb annál, mint amit egyéb fertőzésekben alkalmazunk. Több antibiotikum együttadása vagy alternáló kombinációja első alkalommal általában 45-60 napig.
A hibás kezelések után, rövidebb kúrával a Lyme betegség már nehezebben gyógyítható. (Vélhetően ilyenkor a kórokozók olyan területekre menekülnek, ahol a későbbi kezelések már nem érik el.) Emiatt igen nagy az elsőként ellátó orvos felelőssége. Ehhez képest mindennapos tapasztalat, hogy a kollégák ötletszerűen választanak antibiotikumot és dózist. Magyarországon jelenleg három olyan orvos van csupán, akik Lyme szakértők, közülük Dr. Esztó Klára az egyetlen, aki első alkalomtól a várt gyógyulásig végig figyelemmel kíséri a betegek útját. Orvosok neve és elérhetősége a Lyme szakértők menüpontban.
Azok a betegek, akik első alkalommal 50 napnál rövidebb ideig szedtek antibiotikumot, maradéktalanul kérjenek újabb Lyme szerológiát, de Western Blot teszttel, ami jelenleg az esetben, ha a tb vonalon igénybe vette Lyme teszt negatív, csak magán úton érhető el (Istenhegyi Magánklinika). Nem megnyugtató, hogy tb vonalon kokárdával is általában negatív eredmények születnek érthetetlen módon.
Számos doktor a kullancscsípés után „biztos, ami biztos” elven rendel valamilyen antibiotikumot. Van olyan, világlapban megjelent közlemény, ami ezt a gyakorlatot helyesli. Tagadhatatlan, hogyha a csípés után adunk valamilyen készítményt, az erythema migrans (a Lyme-folt) már nem fog megjelenni. Lehetne ennek örülni, azonban az már távolról sem biztos, hogy a kórokozó el is pusztult. Elmarad a jellegzetes klinikai tünet, aminek felismerésével a betegség már akkor kezelhető, amikor még nincs semmilyen szövődmény. A kis dózisú, megelőzésként rendelt antibiotikumok hatására a szerológiai reakció is hosszú időre negatív marad, a kórokozók túlélésének ellenére is. Így aztán nem sok esély marad a fertőzés felismerésére. Túl ezen, a legtöbb, ezzel a kérdéssel foglalkozó tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a feleslegesen adott antibiotikum által okozott szövődmény gyakorisága meghaladja a betegség kialakulásának kockázatát.
________________________________________________________
Tisztelt Látogató!
Amennyiben Ön hasznosnak ítéli meg a weboldalt, a Lyme-kór felismerésében, gyógyulásban, megfelelő gyógymódok megtalálásában a honlap Önnek segítségére van, kérem Ön is támogassa további munkámat és gyógyulásomat
3a Takarékszövetkezet - 69800157-15071787-00000000 - Forgács - megjegyzésben kérem a Támogatás szó feltüntetését.
Bitcoin wallet:
1FDp2xdpgDTQafydiypH1XYjNL9yoAqvQG
Köszönöm!